Güç Elektronigi Laboratuvarimiz, 1972 yilinda kurularak, Gümüssuyu Binasindaki, Elektrik Makinalari Laboratuvarinin içerisinde hizmet vermekte iken, 1995 yilinda Elektrik Makinalari Anabilim Dalinin Ayazaga Kampüsündeki binasina tasinmasi ile ayri bir hacim olarak kurulmus ve kullanilmaya baslanmistir.

Laboratuvarimiz, kullanilan mekan,donanim ve bilgi birikimi açisindan ülkemizdeki en kapsamli Güç Elektronigi Laboratuvarlarinin basinda gelmektedir. Laboratuvarimiz, basta Elektrik mühendisliği lisans ögrencilerinin, teorik derslerdeki bilgilerini pekistirecekleri Güç Elektronigi Laboratuvari Dersi için kullanilmakta, bununla beraber Anabilim Dali bünyesinde sürdürülen Yüksek Lisans ve Doktora Tez çalismalarinin uygulamali ve deneysel bölümlerinin yürütülmesinde de yararlanilmaktadir. Ayrica gelen istekler dogrultusunda, sanayi kuruluslari tarafindan üretilen sistemlerin testleri yapilabilmekte ve ortak projeler yürütülmektedir.
Laboratuvar içerisinde, degisik tür ve seviyeden gerilimlerin kullanilabilecegi çok amaçli 16 adet deney masasi ve bunlara ek olarak sadece egitim amaçli kullanilan, 3 adet kapsamli deney seti bulunmaktadir.

Laboratuvarimizda, lisans ögrencilerimiz için, yari iletken anahtar elemanlarin incelenmesi, kontrolsüz ve kontrollü dogrultucular, alternatif akim kiyicilar, eviriciler ve dogru akim kiyicilar gibi temel güç elektronigi devrelerine yönelik deneyler yaptirilmaktadir. Laboratuvar derslerinde, bir deney grubu dört ögrenciyi asmamak kaydiyla, bir seansta, 6 deney grubu deney yapabilmektedir. Bir yariyilda, laboratuvar derslerinden ortalama 150 ögrenci faydalanmaktadir.

Güç Elektronigi Laboratuvarinin beslenmesi, Elektrik Makinalari Laboratuvari ile ortak matris panodan saglanmakta ve Elektrik Makinalari Laboratuvarindaki tüm gerilim çesitleri, Güç Elektronigi Laboratuvarinda da kullanilabilmektedir.

Güç Elektronigi Laboratuvari Internet Sitesi

  • guc_elk_lab2
  • guc_elk_lab1