Güç Elektroniği Laboratuvarı 

Güç Elektroniği Laboratuvarı, 1972 yılında kurularak Gümüşsuyu binasında yer alan Elektrik Makinaları Laboratuvarının içerisinde yer almakta iken 1995 yılında Elektrik Makinaları Anabilim Dalı’nın Ayazağa Kampüsüne taşınması ile ayrı bir laboratuvar olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Kullanılan donanım, ekipman ve bilgi birikimi açısından ülkenin en kapsamlı Güç Elektroniği Laboratuvarlarından biridir. Laboratuvar, hem Elektrik Mühendisliği lisans öğrencilerinin teorik bilgilerini desteklemek amacıyla Güç Elektroniği Laboratuvarı dersi için kullanılmakta, hem de Anabilim dalı bünyesinde gerçekleştirilen Lisansüstü tez çalışmalarının uygulamalı ve deneysel kısımlarının yürütülmesinde fayda sağlamaktadır. Bunlara ek olarak gelen istekler doğrultusunda sanayi kuruluşlarına ait sistemlerin testleri yapılabilmekte ve yine sanayi ile ortak projeler yürütülebilmektedir.

Laboratuvar içerisinde farklı değerlerde Alternatif ve Doğru Gerilim kullanılabilen 16 adet çok amaçlı deney düzeneği ile birlikte yalnızca eğitim amacıyla kullanılabilecek 3 adet kapsamlı deney seti  bulunmaktadır. Laboratuvar kapsamında lisans öğrencileri için, yarı iletken anahtar elemanların incelenmesi, kontrollü ve kontrolsüz doğrultucu devreler, alternatif akım kıyıcılar, eviriciler, doğru akım kıyıcılar gibi temel güç elektroniği devrelerine yönelik deneyler gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar seanslarında bir deney grubu içerisinde bulunan öğrenciler eş zamanlı olarak farklı deneyleri gerçekleştirmektedir. Bir eğitim-öğretim döneminde lisans laboratuvar dersinde yaklaşık 150 öğrenci bulunmaktadır.

 Güç Elektronigi Laboratuvari Internet Sitesi

guc_elk_lab24c6f144bceeb6433bf21ff0000f8c30d

guc_elk_lab1